افزایش اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند، این کشور را در هرج و مرج و وحشت قرار داده است. در حالی که بسیاری برای زنده ماندن از موج دوم ویروس کرونا در تلاش هستند، بیمارستان ها و مراکز درمانی این کشور تقریباً منابع لازم را برای نگهداری از بیماران مبتلا به موارد شدید کووید-۱۹ به پایان رسانده اند.

در این دوران چالش برانگیز که به جهش دوگانه ویروس کرونا و دیگر انواع نگرانی (VOCs ترکیبات آلی فرار) نسبت داده شده است، گفته می شود نسخه جدیدی از کووید-۱۹ در مناطقی از بنگال غربی، ماهاراشترا و دهلی ردیابی شده است که سه جهش پیدا کرده است و کارشناسان معتقدند افزایش تعداد موارد ابتلا به دلیل تغییرات جدید در حال تکاملی است که در این گونه جدید ایجاد شده است.

تاکنون چند واریانت کرونا شناسایی شده است؟

در حال حاضر، چهار نوع جدید کووید در سراسر جهان شناسایی شده است.

اولین ویروس جهش یافته  به نام B.۱.۱.۷ که به آن نوع انگلیسی کرونا نیز گفته می شود، در جنوب شرقی انگلیس یافت شد. کارشناسان معتقدند قدرت سرایت ویروس انگلیسی کرونا ۴۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از سایر انواع بوده و این جهش خطر مرگ را تا ۶۰ درصد افزایش می دهد.

جهش دیگری از ویروس کرونا به نام E۴۸۴K نیز در برزیل کشف شد که اعتقاد بر این بود که مسری تر و خطرناک تر از جهش قبلی است. جهش آفریقای ویروس کرونا به نام B.۱.۳۵۱ نیز دست کم در ۲۰ کشور از جمله انگلیس مشاهده شد.

گونه هندی ویروس کرونا به نام B.۱.۶۱۷ که دو جهش یافته است برای اولین بار در اواخر مارس شناسایی شد و همچنان موج دوم ویروس کرونا را در هند هدایت می کند. این گونه هندی شامل جهش های E۴۸۴Q و L۴۵۲R است که باعث سرایت پذیری بیشتر و توانایی دور زدن آنتی بادی ها را نیز دارد.

کشف رده هایی از جهش سه گانه ویروس کرونا در قسمت هایی از هند

برخلاف موج اول ویروس کرونا، موج دوم توسط کوکتلی از جهش های ویروس کرونا انجام می شود که نه تنها آسیب پذیرترین افراد را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه آسیب هایی را به افراد جوانتر نیز وارد می کند.

در این ویروس جهش دوگانه صورت گرفته است. این ویژگی ورود کووید-۱۹ به بدن و ابتلا به عفونت را آسان ‌تر می ‌کند و گفته می ‌شود توانایی دور زدن آنتی‌ بادی‌هایی را که سیستم ایمنی یا واکسن در بدن ساخته ‌اند دارد؛ به همین دلیل می ‌تواند در بدن با سرعت بیشتری پخش شود.

حتی گفته می ‌شود خطر اینکه این ویروس جهش ‌یافته بتواند افرادی را که پیش ‌تر به کرونا مبتلا شده‌ یا در برابر این ویروس واکسینه شده ‌اند، دوباره مبتلا کند، از جهش‌ های دیگر بیشتر است.

جهش ‌های نوع هندی E۴۸۴Q/E۴۸۴K نامیده می ‌شوند که برای پژوهشگران ناشناخته نیستند. این جهش ها پیش از این هم در نوع جهش ‌یافته افریقای جنوبی B.۱.۳۵۳ و در نوع برزیلی P۱ دیده شده بودند. در برخی موارد وجود این جهش ‌ها حتی در نوع انگلیسی B.۱.۱.۷ هم به اثبات رسیده است.

در حالی که هنوز چالش های نوع ویروس کرونا با جهش دوگانه فروکش نکرده اند، نسل جدید دیگری از کووید-۱۹ در بنگال غربی ردیابی شده است. این گونه که از نظر علمی B.۱.۶۱۸ نامگذاری شده است و بر اساس نظر متخصصان، نسبت آلودگی به این گونه جدید به طور قابل توجهی در بنگال غربی در حال رشد است.

این گونه از ویروس کرونا که سه جهش پیدا کرده است، ترکیبی از سه سویه مختلف کووید-۱۹ است. این گونه توسط مجموعه ای متمایزی از واریان های ژنتیکی از جمله E۴۸۴K شناسایی شده و از آن به عنوان گونه ای یاد می شود که از سیستم ایمنی بدن به خوبی فرار می کند؛ به این معنی که این نوع توانایی فرار از آنتی بادی های تولید شده توسط افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند را دارد. 

این احتمال نیز مطرح است که گونه سه جهشی کرونا مقاومت بیشتری در برابر واکسن‌های موجود داشته باشد؛ هر چند این موضوع نیازمند آزمایش‌های بیشتر است.

خطرات عفونت ناشی از جهش سه گانه ویروس کرونا در هند هنوز یافت نشده است.با این حال ، با توجه به افزایش موارد آلودگی به ویروس کرونا، جهش ها فقط قویتر و کشنده تر می شوند.

در حالی که ویروس جهش یافته مضاعف کرونا همچنان روی بزرگسالان مسن، افراد جوان و کودکان تأثیر می گذارد، هنوز نتایج جهش سه گانه این ویروس دیده نشده است .

در حال حاضر بنا بر گزارش‌ها نوع سه‌ جهشی کرونا در رده «توجه‌ برانگیز» قرار دارد نه رده «نگرانی‌ برانگیز».

آیا جهش سه گانه کرونا می تواند از واکنش های ایمنی فرار کند؟

محققان معتقدند با توجه به اینکه این گونه جدید شامل مجموعه ای از واریان های ژنتیکی از جمله E۴۸۴K است، می تواند از واکنش  های ایمنی فرار کند و در برابر آنتی بادی ها مقاوم است، اما قبل از رسیدن به یک نتیجه خاص ، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

 «وینود سکاریا» یک محقق در موسسه ژن شناسی و زیست‌شناسی یکپارچه شورای پژوهش علمی و صنعتی می گوید که برای سنجش اثر واکسن‌ها روی این نوع کرونا، به داده‌های تجربی بیشتری نیاز  است.

از آغاز همه‌گیری کرونا در هند حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و بیش از ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر جان باخته‌اند. حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار مورد از ابتلا نیز در چهار روز گذشته رخ داده است.

با توجه به اینکه شمار ابتلای روزانه در هندوستان آمار بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است، این کشور آسیای جنوبی در حال حاضر به کانون شیوع کرونا در جهان تبدیل شده است.

 

منبع : سایت سازمان نظام پزشکی کشور

  • آدرس پایین سایت
  • تماس پایین

Copyright © 2023 Iranian Society of Emergency Medicine

TPL_BACKTOTOP