[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
عضویت::
معرفی انجمن::
کارگروه صنفی::
اخبار و اطلاع رسانی::
معرفی طب اورژانس::
معرفی مراکز طب اورژانس::
مرور مجلات طب اورژانس::
آموزش های تخصصی::
آموزش های همگانی::
تالارهای بحث و گفتگو::
معرفی سایت به دوستان::
ارتباط با ما::
پست الکترونیک::
ثبت نام::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
:: مرور مجلات(شماره ششم- پانزدهم بهمن ماه 1389) ::
!mso]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

آیا خونریزی داخل مغزی می‌تواند تظاهراتی مشابه گیجی خوش‌خیم (Benign Dizziness) داشته باشد؟

Emerg Med J doi:10.1136/emj.2010.104844

یک علت اصلی درخواست CT در بیمار دچار گیجی، رد سکته مغزی است و به ویژه نوع هموراژیک. از بین 595 مورد ICH تنها %2.2 گیجی را به عنوان علامت تظاهر اولیه خود مطرح کرده و از معیار NIHSS امتیاز زیر 2 گرفته بودند. هیچ موردی تظاهرات گیجی خوش‌خیم را بروز نداده بودند و تنها یک مورد علائم ایزوله گیجی را داشت ولی این بیمار نیز در معاینات دیس‌متری داشت. تمام موارد دیگر یک یافته کانونی یا عمومی نورولوژیک داشتند چه در معاینه و چه در بین علائم. در نتیجه این مطالعه مشخص شد که بعید است که ICH تنها با علامت گیجی خوش‌خیم ایزوله تظاهر یابد و از تلفیق این یافته با محدودیت‌های CT در تصویربرداری از حفره خلفی مشخص می‌شود که غربالگری ICH شاید در بیماران دارای تظاهر گیجی ضروری نباشد، هرچند مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است انجام شود.


اثر اختلال شناختی بر صحت علت مراجعه و فهمیدن توصیه‌های ترخیص در بیماران سالمند بخش اورژانس

Annals of Emerg Med

این مطالعه مقطعی در یک بخش اورژانس آکادمیک و روی بیماران با سن بیشتر از 65 غیرساکن در آسایشگاه و توسط دو مصاحبه Open ended برای ارزیابی توانایی بیماران در ارائه صحیح علت مراجعه و فهم صحیح توصیه‌های هنگام ترخیص انجام شده است. شباهت پاسخ بیماران با دو نسخه استاندارد توسط دو نفر و با یک معیار 5 امتیازی، امتیاز داده شد. در نتیجه نسبت به بیماران بدون اختلال شناختی، آنهایی که دلیریوم اضافه شده به دمانس داشتند میزان توافق کمتری در مورد علت مراجعه و فهم توصیه‌های ترخیص از اورژانس در مقایسه با استانداردها داشتند.


نسخه به روز شده 2009 از مدل بالینی طب اورژانس سال 2007

Annals of Emerg Med

طب اورژانس تنها رشته پزشکی است که توصیف علمی پذیرفته شده‌ای از حوزه عملکرد بالینی خویش دارد. سند مدل بالینی عملکرد طب اورژانس با همکاری 6 سازمان مطرح در این زمینه که عبارتند از ABEM، ACEP، CORD، EMRA، RRC-EM و SAEM برای نخستین بار در سال 2001 طراحی شده است. تکامل مدل طب اورژانس بر اساس تحلیل‌های گسترده عملکرد این تخصص شکل گرفته است و یکی از نقاط قوت آن این است که طب اورژانس را تخصصی بر اساس علائم معرفی می‌کند و نه تشخیص‌ها، که نیازمند مداخلات تشخیصی و درمانی همزمان می‌باشد. نسخه جدید این مدل را در ژورنال Annals می‌توانید مطالعه نمایید.


درمان بیماران فلاتر دهلیزی در بخش اورژانس و پیامد یک ساله آنان

Annals of Emerg Med

فلاتر دهلیزی یکی از آریتمی‌های شایع در بخش اورژانس است که با این وجود هنوز تحقیقات کمی روی آن انجام شده است که به توصیف درمان و پیامد آن بپردازد. این مقاله به تحلیل موفقیت و امن بودن درمان بیماران در اورژانس پرداخته است. پیامد اولیه مورد بررسی مرگ یا سکته مغزی طی یک سال و پیامد ثانویه حفظ ریتم سینوسی بوده است. بیماران بر اساس تظاهر اولیه هنگام مراجعه و رویکرد درمانی به 5 گروه خطر طبقه‌بندی شدند (کاردیوورسیون الکتریکی، کاردیوورسیون شیمیایی، کاردیوورسیون خود به خودی، کنترل سرعت به تنهایی و بدون مداخله درمانی). نتایج در جدول زیر ارائه شده‌اند.

گروه خطر

ایجاد ریتم سینوسی با درمان

میزان ترخیص از بخش اورژانس بدون نیاز به بستری در بخش‌های دیگر

کاردیوورسیون الکتریکی

%91

%93

کاردیوورسیون شیمیایی

%27

%60

کاردیوورسیون خود به خودی

 

%93

کنترل سرعت به تنهایی

 

%58

بدون مداخله درمانی

 

%96

 

بیماران دچار فلاتر دهلیزی کاندید کنترل ریتم میزان موفقیت بیشتر و بستری کمتری با کاردیوورسیون الکتریکی داشته‌اند و در کل اکثر بیماران با موفقیت ترخیص شده‌‌اند و 3 مورد مرگ مشاهده شده که به علل بیماری‌های دیگری جز فلاتر بوده و هیچ مورد سکته مغزی طی یک سال پیگیری دیده نشد.


وجود تورش پیامد (Outcome Bias) در قضاوت گذشته‌نگر پزشکان اورژانس در مورد کیفیت خدمات ارائه شده

Annals of Emerg Med

در یک مطالعه بر اساس پرسشنامه روی وب سایت، پزشکان با 6 سناریو برخورد می‌کردند که همراه با پیامد خوب، بد و یا بدون اشاره‌ای به پیامد بود و به کیفیت خدمات ارائه شده با معیاری از صفر تا 100 و رتبه‌های ضعیف، زیر متوسط، متوسط، خوب و عالی امتیاز می‌دادند. نتایج نظرات بر این اساس که آیا پیامد سناریو بر قضاوت پزشکان نسبت به کیفیت خدمات اثر می‌گذارد یا خیر تحلیل شد. در هر سناریو وقتی پیامد بهتر بود، کیفیت خدمات بالاتر ارزیابی می‌شد و در صورت بد بودن پیامد، پایین‌تر. تفاوت بین امتیاز پیامدهای خوب و حالتی که هیچ پیامدی ارائه نمی‌شد بیشتر از مواردی بود که بین پیامد بد و حالت بدون ارائه پیامد وجود داشت. در موارد کیفیت متوسط، تورش پیامد امتیازها را با شدتی برابر با 1 واحد کیفیتی شیفت می‌دهد (مثلاً از خوب به متوسط). اثر تورش پیامد در مواردی که کیفیت ارائه خدمات مشخصاً خوب یا بد باشد کمتر است. این مطالعه شواهدی که نشان دهد تورش پیامد


رفلکس مردمکی در بیشتر بیمارانی که تحت RSI قرار می‌گیرند محفوظ می‌ماند

Annals of Emerg Med

در این مطالعه هدف تعیین این نکته بود که آیا بلوک عصبی عضلانی با سوکسینیل کولین یا روکورونیوم حین انجام RSI بر رفلکس مردمکی اثر دارد یا خیر؟ دو پزشک اورژانس جداگانه رفلکس مردمک به نور را ارزیابی می‌کردند. موارد بدون رفلکس به نور قبل از انجام RSI از مطالعه حذف می‌شدند. 67 موارد سوکسینیل کولین و 27 مورد روکورونیوم دریافت کرده بودند. در بین بیمارانی که سوکسینیل کولین گرفته بودند، 61 نفر (%91) رفلکس داشتند و در بین دریافت کنندگان روکورونیوم، تمام موارد رفلکس حفظ شده بود. κ برای توافق بین مشاهده کنندگان 0.66 بود.


سطح آمونیاک و لاکتات خون هنگام رسیدن به بیمارستان: شاخص‌هایی پیش‌بینی کننده برای بیماران دچار ایست قلبی خارج از بیمارستان

Resuscitaion Journal

هیچ پیش‌بینی کننده قابل اعتمادی برای پروگنوز ایست قلبی خارج از بیمارستان، هنگام رسیدن به بیمارستان تا کنون شناخته نشده است. بیماران دچار ایست قلبی خارج از بیمارستان غیرترومایی که بازگشت گردش خون خود به خودی پایداری داشته و به بیمارستان آورده شدند در این مطالعه شرکت داده شدند. سطح آمونیاک و لاکتات در بدو ورود سنجیده شده و بیماران به دو گروه تقسیم شدند، دارای پیامد مناسب (گروه یک یا دو در طبقه‌بندی عملکرد مغزی CPC پس از 6 ماه پیگیری) و دارای پیامد ضعیف (گروه سه تا پنج CPC). سطح مارکر در این دو گروه مقایسه شد و مشخص شد که این دو فاکتورهای مستقل پیش‌آگهی برای ایست قلبی خارج از بیمارستان هستند و ارزش اخباری مثبت اینها به حدی برای پیش‌اگهی بد بالاست که بتوان از آن در بالین استفاده کرد.


هیپوکالمی و مرگ ناگهانی قلبی

Experimental Clinical Cardiology, Vol 15, No 4, 2010

در جهان حدود 3 ملیون نفر در سال دچار SCD می‌شوند. این مرگ‌ها اغلب از هم‌کنش‌های پیچیده بین سوبستراها و محرک‌های مختلف ناشی می‌شوند. هموستاز پتاسیم توزیع شده در سلول‌های قلب مثالی از چنین محرک‌هایی است. بنابراین هیپوکالمی و همچنین کاهش گذرای سطح پلاسمایی پتاسیم اهمیت دارند. هیپوکالمی در %17-7 بیماران قلبی عروقی وجود دارد. حدود %20 بیماران بستری و تا %40 بیماران تحت درمان با دیورتیک نیز دچار هیپوکالمی هستند. مهم است که بدانیم هیپوکالمی در %24 موارد بستری در بیمارستان به طور ناکافی درمان شده است. هیپوکالمی با افزایش خطر آریتمی در بیماران دچار بیماری قلبی عروقی و همچنین افزایش میزان مرگ و میر کلی، میزان مرگ و میر ناشی از علل قلبی عروقی و میزان نارسایی قلبی تا 10 برابر همراه است. هموستاز درازمدت پتاسیم به ترشح کلیوی پتاسیم وابسته است. با این وجود از آنجا که عضلات اسکلتی حاوی بزرگترین بستر منفرد پتاسیم در بدن هستند، نقش مهمی در هموستاز کوتاه مدت پتاسیم دارند. از سوی دیگر عضلات اسکلتی به علت تعداد زیاد پمپ‌های پتاسیم و سدیم و کانال‌های پتاسیم روی آنها، ظرفیت زیادی برای تبادل پتاسیم دارند. در بیماران قلبی عروقی، هیپوکالمی اغلب توسط دیورتیک‌هایی که پتاسیم را حفظ نمی‌کنند، مصرف ناکافی پتاسیم و شیفت به درون سلول پتاسیم تحت اثر تحریکی کاتکول‌آمین‌ها و یا آگونیست‌های بتا آدرنرژیک و انسولین ایجاد می‌شود. جالب است که بدانیم داروهای با اثر اثبات شده مثبت واضح روی مرگ و میر بیماران نارسایی قلبی، همگی میزان پتاسیم پلاسما را افزایش می‌دهند. بنابراین بهتر است توجه بیشتری به سطح پتاسیم شده و میزان آن در حد بالای نرمال حفظ شود. هرچه بیماری بیشتر در معرض خطر آریتمی کشنده و مرگ قلبی ناگهانی باشد، باید توجه بیشتری به هموستاز پتاسیم شود.


 

دفعات مشاهده: 10519 بار   |   دفعات چاپ: 1251 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 327 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انجمن علمی تخصصی طب اورژانس ایران Iranian Society of Emergency Medicine
Copyright © 2018 Iranian Society of Emergency Medicine ,All Rights Reserved.
كليه حقوق ين وبسايت متعلق به انجمن علمي طب اورژنس ايران مي باشد
آدرس : تهران، بلوارسعادت آباد، بالاتراز میدان کاج، خیابان نهم (شعبانی)  پلاک ۱۲، مجتمع درمانی نیایش،طبقه سوم واحدیک - دفترانجمن علمی طب اورژانس ایران
کدپستی: ۱۹۹۸۷۱۳۷۷۷ 
تلفن: ۴-۲۲۱۳۹۰۲۳66539260
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 3701